Kraj

Play zwiększył przychody pomimo mniejszej liczby klientów

Nieco zaskakujący efekt pandemii.

P4, operator sieci komórkowej Play, w pierwszym półroczu br. uzyskał 3,5 mld zł przychodów operacyjnych, o 1,6% więcej niż w I półroczu ub.r. Udało mu się to, mimo iż na koniec czerwca br. miał o 0,5% mniej aktywnych klientów (12,4 mln) niż przed rokiem. To efekt epidemii koronawirusa – operator uzyskał bowiem wysokie przychody z usług, pomimo niższych o 103 mln zł r./r. przychodów ze sprzedaży towarów z powodu zamknięcia na prawie dwa miesiące blisko połowy punktów sprzedaży. Odpływ klientów operator wyjaśnia natomiast ubytkiem klientów usług prepaid (“na kartę”) będących pracownikami transgranicznymi (m.in. z Ukrainy), spowodowanym zamknięciem granic z powodu pandemii.

– Generowanie gotówki pozostaje na dobrym poziomie pomimo spowolnienia przychodów operacyjnych i skorygowanej EBITDA z powodu niższej sprzedaży telefonów podczas lockdownu. Oczekujemy teraz na powrót ekonomicznego zaufania konsumentów w drugiej połowie 2020 r. Ponieważ trudno będzie całkowicie skompensować sytuację z pierwszej połowy roku, przewidujemy niższy wzrost przychodów operacyjnych w całym roku 2020 – przewiduje Jean Marc Harion, prezes P4.

Oficjalnie operator zaraportował na koniec czerwca br. 14,98 mln klientów, o 0,1% mniej niż przed rokiem.

Z oferty stacjonarnego internetu, wprowadzonej pod koniec marca br., skorzystało 5 tys. klientów, zaś z oferty telewizyjnej Play Now TV Box korzysta blisko 60 tys. klientów.

– Kontynuujemy również rozbudowę naszej oferty telewizyjnej o kanały informacyjne TVN dodane do naszych pakietów telewizyjnych, natomiast podpisanie umowy z Canal+ wkrótce wzbogaci ofertę Play Now TV Box o dostęp online do liniowych kanałów TV i bibliotek VoD Canal+ – zapowiada prezes Playa.

Jego zdaniem odwołana aukcja na częstotliwości 5G najprawdopodobniej nie zostanie wznowiona w tym roku, dlatego operator ponownie skoncentruje inwestycje na szybszej budowie stacji bazowych oraz na zwiększeniu przepustowości sieci, w tym na zwiększeniu zasięgu technologii 5G z wykorzystaniem już posiadanych częstotliwości.