Kraj

Polacy w większości stawiają na hobby sportowe

Z badania omnibusowego IQS wynika, że czas wolny pozwala Polakom na realizację własnych pasji.

Z badania omnibusowego IQS96, przeprowadzonego przez instytut badawczy IQS, wynika, że harmonogram Polaków w dużej mierze pozwala na realizacje własnych pasji. Co druga osoba znajdująca czas na realizację własnego hobby twierdzi, że udaje jej się to pogodzić z życiem codziennym.
Jak podkreśla Marta Rybicka, badaczka ilościowa, prawie większość respondentów narzeka na brak czasu, ale prawie połowa z nich (45 proc.) jednak potrafi wygospodarować jakiś czas dla siebie. Zdecydowanie częściej taką możliwość deklarują mężczyźni niż kobiety (54 vs. 38 proc.) oraz osoby młode, do 34. roku życia (średnio 52 proc.), nieco rzadziej pracujące (spory udział uczących się, studentów), potem odsetek ten znacznie spada (do 39 proc.).
Osoby, które znajdują czas na własne hobby, twierdzą w większości (49 proc.), że ilość czasu poświęcana pasjom średnio w tygodniu jest w ich poczuciu wystarczająca – w sam raz, aby pogodzić życie codzienne z hobby. Marta Rybicka podkreśla, że Polacy są coraz lepsi w zachowywaniu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, ale spora grupa (33 proc.) uważa jednak, że czasu tego jest za mało, chcieliby móc poświęcać go na swoje hobby zdecydowanie więcej (osoby powyżej 35. roku życia, z wyższym wykształceniem). Zaledwie co dziesiąty badany (10 proc.) z tej grupy uważa, że hobby pochłania go zbyt mocno (dużo czasu) i są to najczęściej młodzi mężczyźni, uczący się/studiujący.
Badaczka z IQS zwraca jednocześnie uwagę, iż blisko co czwarty badany (23 proc.) deklaruje brak czasu dla siebie, na swoje hobby i są to częściej osoby w wieku 25-34 lata (31 proc.), czyli takie, które weszły w etap życia związany z zakładaniem rodziny, posiadaniem małych dzieci, co może ograniczyć czas wolny.
21 proc. badanych miało kłopot z udzieleniem odpowiedzi na pytanie o posiadanie czasu wolnego, częściej osoby powyżej 35. roku życia, mieszkańcy wsi lub najmniejszych miast, o słabszej pozycji materialnej. Najpopularniejsze hobby i sposoby spędzania wolnego czasu to sport (niedoprecyzowane czy kibicowanie czy uprawianie) i aktywność fizyczna (17 proc.) oraz czytanie książek (10 proc.). Pojawiały się również: robótki ręczne/majsterkowanie/modelarstwo (3 proc.), ogród/działka/uprawa roślin i kwiatów (3 proc.), gry komputerowe (3 proc.), ale w zdecydowanie mniejszym wymiarze.

Sondaż przeprowadzono w maju 2015 r. w ramach IQS96 (omnibus online) techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview) metodą RTS. Analizą objęto grupę 1000 internautów w wieku 15 i więcej lat. Zaproszenia do udziału były wyświetlane użytkownikom witryn internetowych o łącznym miesięcznym zasięgu ponad 95 proc. polskich internautów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.