Kraj

Polityka i dieta królują na książkowych półkach

Według panelu Nielsen BookScan w czerwcu odnotowano 20% wzrost sprzedaży książek, a średnia cena wróciła do okresu sprzed pandemii.

Według panelu Nielsen BookScan o 20% wzrosła sprzedaż książek w czerwcu 2020 r./r., odnotowując sprzedaż znaną ze szczytowych okresów podręcznikowych i świątecznych zakupów. Średnia cena książki powróciła do poziomu sprzed pandemii i urosła z 21 zł do 25 zł. Na liście wakacyjnych lektur króluje polityka i dieta. Nielsen publikuje listę BookScan top 20 z tygodni 25-28 (14 czerwca – 11 lipca 2020).
Na pierwszym miejscu nowego zestawienia BookScan jest “Cham Niezbuntowany” Rafała A. Ziemkiewicza (premiera 28 maja), na drugim “Jadłonomia po polsku” Marty Dymek (premiera 3 czerwca) i na trzecim “Ballada ptaków i węży” Suzanne Collins (premiera 17 czerwca).
W drugiej połowie czerwca (tygodnie 25. i 26.) w raporcie odnotowano wzrost wartości i wielkości rynku przypominający najlepsze tygodnie z 2019 r. ze szczytu sprzedaży podręczników szkolnych i Gwiazdki. – Do początku wakacji wyglądało to tak, jakby sprzedaż książek odbiła się od dna pandemii z tygodnia 12. i nieustannie szła do góry, a jedyne wyraźnie słabsze sprzedażowo tygodnie obejmowały Wielkanoc, długi weekend majowy i Boże Ciało. Należy podkreślić, że od dwóch lat dane do panelu niezmiennie dostarcza sześć firm: Book Book, Bookszpan, Glosel, Książnica Polska, Między Kartkami i Świat Książki, a zatem ww. firmy przeżywają wyśmienity czas. Na początku wakacji 2020 (tygodnie 27. i 28.) zaobserwowaliśmy wyhamowanie wzrostu, ale i tak w porównaniu z początkiem wakacji 2019 r. nastąpił wzrost panelu BookScan o blisko 20% – mówi Renek Mendruń, konsultant z Nielsen BookScan.

Wartość sprzedaży rosła w ostatnich tygodniach szybciej niż wolumen sprzedaży, a zatem rosła także średnia cena książki, która na samym początku pandemii spadła do nienotowanego wcześniej poziomu 21 zł. Obecnie średnia cena wynosi ponad 25 zł i jest po pierwsze wyższa od średniej dla roku 2019, ale też dużo niższa od ceny ze szczytu podręcznikowego i Gwiazdki 2019 r.