Kraj

Polscy studenci w półfinale Google Online Marketing Challenge

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu kampanii wykorzystującej narzędzia AdWords lub Google+.

Zespoły studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zdobyły tytuł półfinalistów konkursu Google Online Marketing Challenge. Obie drużyny znalazły się wśród 15 najlepszych zespołów w Europie i jednocześnie wśród 30 najlepszych drużyn na świecie. W drodze do półfinału polscy studenci pokonali 1662 zespoły z całego świata.

Zespół z UAM: Marta Kłobukowska, Weronika Ziętek, Wojciech Odważny, Kamil Poturalski, przeprowadził kampanię dla internetowego sklepu modelarskiego Fun & Fly. Opiekunem merytorycznym studentów był dr Wojciech Czart z Wydziału Fizyki UAM.

Zwycięska drużyna z SGH w składzie: Magda Posłuszny, Mateusz Łozowicki, Michał Kloczkowski, Jakub Dylewicz i Konrad Szczygieł pracowała pod opieką dr. Tymoteusza Doligalskiego z Zakładu Wartości Klienta. Studenci przeprowadzili kampanię dla internetowego butiku odzieżowego MISBHV.

Obydwie uczelnie od wielu lat plasują się w czołówce konkursu Google Online Marketing Challenge. Studenci z SGH byli pierwszą w historii konkursu europejską drużyną, która w 2012 r. zdobyła miano AdWords Business Global Winner w konkursie Google Online Marketing Challenge. Dwa lata później inny zespół z SGH również został globalnym zwycięzcą. We wcześniejszych edycjach zespoły z SGH zostawały europejskimi zwycięzcami (w latach 2009, 2010 i 2011). Studenci z UAM od roku 2009 znaleźli się czterokrotnie w finałowym Top 5 Europy oraz ośmiokrotnie w półfinale (obecnie Top 15 Europy).

Studenci biorący udział w konkursie mają za zadanie przygotować i zrealizować trzytygodniową kampanię w wyszukiwarce dla lokalnej firmy lub organizacji pozarządowej. Google przeznacza budżet w wysokości 250 dolarów na reklamę w systemie AdWords.