Kraj

Media

Polskie media relacjonują wydarzenia na Ukrainie

Media relacjonują wojnę na Ukrainie: zmieniono ramówki, dodano serwisy specjalne, uruchomiono podcasty, media wysłały swoich reporterów, uruchomiono zbiórki pieniężne i wsparcie psychologoiczne.

Widzowie Polsat News i Wydarzeń 24 mogą na bieżąco śledzić informacje dotyczące ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Na portalach Polsatnews.pl oraz Interia.pl prowadzone są relacje na żywo, informacje publikowane są również na stronach społecznościowych Polsatnews.pl oraz Interii na Twitterze i Facebooku. Najważniejsze informacje prezentowane są we wszystkich wydaniach “Wydarzeń”. 24 godziny na dobę na antenie Polsat News widzowie mogą śledzić doniesienia o trwającym konflikcie.

Interia na bieżąco informuje swoich użytkowników o sytuacji na Ukrainie. W najbardziej eksponowanym miejscu na stronie głównej znajduje się specjalna sekcja z tematami dotyczącymi konfliktu. Codziennie, od rana do nocy, portal prowadzi relację „minuta po minucie”. Interia uruchomiła także raport specjalny, w którym są prezentowane najnowsze informacje dotyczące wydarzeń na Wschodzie.

WP Pilot udostępnił użytkownikom możliwość darmowego oglądania kanału telewizyjnego Ukraina24. Opcja ta skierowana jest głównie do obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Treści na kanale będzie mógł obejrzeć każdy, nawet nie posiadając konta w serwisie. Na stronie Strefa Pilota, będącej częścią serwisu WP Pilot, powstaje specjalna zakładka, gdzie umieszczone będą najważniejsze informacje o kanale Ukraina24 i informacje o konflikcie. Znajdzie się tam również player z szybkim dostępem do kanału.

Redakcja Gazeta.pl relacjonuje najnowsze doniesienia z Ukrainy, przygotowując eksperckie artykuły, relacje na żywo oraz wydania specjalne programów wideo. Na portalu są publikowane również materiały przygotowane przez międzynarodowy kolektyw reporterski Outriders. W geście solidarności z Ukrainą Gazeta.pl zmieniła swój logotyp na stronie głównej i na profilach w mediach społecznościowych, a także wygląd głównego boksu informacyjnego na stronie głównej portalu.  

Gazeta.pl włączyła się także w działania mające zapewnić pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy i jest partnerem zbiórki Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając pieniądze za pośrednictwem strony na Facebooku lub bezpośrednio na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze doniesienia z Ukrainy oraz reakcje całego świata na rosyjską inwazję można czytać na Wyborcza.pl w specjalnej relacji, aktualizowanej niemal całą dobę i dostępnej dla wszystkich internautów. Odbyło się również spotkanie w Klubie “Wyborczej” – znawcy Wschodu Adam Michnik i Wacław Radziwinowicz wypowiedzieli się podczas niego o sytuacji na Ukrainie i zagrożeniach dla Polski. Na Wyborcza.pl można śledzić specjalną relację, aktualizowaną na bieżąco, która zbiera najnowsze informacje na tematy związane z Ukrainą. W piątek 25 lutego z tradycyjnym wydaniem “Gazety Wyborczej” czytelnicy i czytelniczki otrzymali wydrukowaną flagę Ukrainy z zachętą do wywieszania jej w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami. 

Na stronie głównej Onetu ruszyła sekcja ukraińska, w której znajdują się treści w języku ukraińskim przygotowane przez dziennikarzy Onetu. W sekcji są publikowane najnowsze informacje o organizacjach świadczących pomoc dla Ukraińców (m.in. finansową, mieszkaniową i transportową), a także numery kontaktowe do ekspertów oferujących bezpłatną pomoc prawną, medyczną i psychologiczną. W Onecie jest prowadzona całodobowa relacja na żywo z najnowszymi informacjami o sytuacji w Ukrainie. Publikowane są także panele tematyczne: Ukraina podcasty (poświęcone sytuacji w Ukrainie), Zagraniczne Media o Ukrainie (redakcyjny wybór publikacji) i specjalne wydania programów wideo na żywo.

Program 1 Polskiego Radia od 24 lutego nadaje serwisy informacyjne w języku ukraińskim “Wiadomości w języku ukraińskim’’. Można ich słuchać na antenie codziennie po godz. 10.00 i po godz. 17.00. Informacje przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.