Kraj

Marketing

Premiera trzeciej edycji raportu "Ziemianie Atakują”

Raport, który w ciemnych barwach prezentuje obraz dominujących postaw wobec katastrofy środowiskowej, został przygotowany przez Kantar Polska i Lata Dwudzieste we współpracy z European Climate Foundation i United Nations Global Compact Network Poland.

Kantar Polska i “agencja zielonych transformacji” Mateusza Galicy Lata Dwudzieste we współpracy z European Climate Foundation i United Nations Global Compact Network Poland opublikowali trzecią edycję raportu “Ziemianie Atakują”. Premiera miała miejsce podczas szczytu klimatycznego COP27 odbywającego się od 6 do 18 listopada br. w egipskim Szarm el-Szejk.

“Ziemianie Atakują” to analiza największych wyzwań związanych ze środowiskiem naturalnym oraz reakcji Polaków na nie, w tym gotowości do zmian stylu życia i konsumpcji. Raport adresowany do władz centralnych, samorządów oraz firm oparty jest na badaniu społecznym wykonanym przez Kantar Polska w sierpniu br. na próbie tysiąca dorosłych Polek i Polaków. Oprócz wyników badania zawiera komentarze i porady 17 ekspertów z obszaru przeciwdziałania i adaptacji do zmiany klimatu.

Niemal trzy czwarte badanych zgadza się, że katastrofa środowiskowa to prawda i że czas już na działanie, a nie „gadanie”. Zarazem 1 na 8 osób twierdzi, że to inni są odpowiedzialni za obecny stan rzeczy, w związku z tym nie zamierza
podejmować żadnych działań, a 3 na 10 czuje, że za mało znaczą, by mieć jakikolwiek wpływ na przeciwdziałanie katastrofie środowiskowej. W ciągu trzech lat od pierwszej edycji raportu autorzy zauważają wyraźny spadek optymizmu co do szans na uniknięcie katastrofy. Zdecydowanie spadł odsetek osób twierdzących, że „wszystko da się naprawić”, a rośnie udział odpowiedzi „jest już za późno, aby zapobiec katastrofie klimatycznej”. Jednocześnie – wbrew częstej narracji medialnej – tylko niewielki odsetek młodych osób deklaruje chęć przyłączenia się do walki o lepsze jutro.

Pełen raport do pobrania jest tutaj.