Kraj

Media

Radio 357 umacnia przewagę nad Radiem Nowy Świat

Przewaga dotyczy zarówno kwoty miesięcznych wpłat na platformie Patronite.pl, jak i liczby patronów.

Obie radiostacje, Radio 357 i Radio Nowy Świat (RNŚ), wywodzą się z Programu 3 Polskiego Radia, obie działają online i utrzymują się ze zbiórek na platformie crowdfundingowej Patronite.pl. RNŚ wystartowało jako pierwsze, w lipcu 2020 r., Radio 357 zaczęło nadawać w styczniu 2021 r.

Pod względem łącznej kwoty zebranej na Patronite.pl ciągle górą jest RNŚ, które na dzień 21 grudnia br. ma na koncie prawie 13,7 miliona złotych, podczas gdy Radio 357 niecałe 9 milionów złotych. Młodsza z dwóch radiostacji jest jednak numerem 1 na Patronite.pl zarówno pod względem kwoty miesięcznych wpłat (prawie 758 tys. złotych wobec 614,5 tys. złotych w przypadku RNŚ), jak i liczby patronów (ponad 39 tys. wobec nieco poniżej 30 tys. w przypadku RNŚ). Radio 357 jest zresztą najsilniejsze w obu kategoriach w ogólnej klasyfikacji na Patronite.pl.

Młodsza radiostacja, której gwiazdami są m.in. Marek Niedźwiecki, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski, Piotr Stelmach i Ola Budka, notuje stale od powstania wzrosty. RNŚ kierowane przez Magdę Jethon i mające na pokładzie bardzo liczny zespół prowadzących (m.in. Wojciecha Manna, Katarzynę Kasię, Grzegorza Markowskiego, Marcina Orłosia, Marcina Kydryńskiego i Jerzego Sosnowskiego) od pewnego czasu zaczyna tracić słuchaczy, a co za tym idzie – spadają comiesięczne wpływy. Jeszcze 20 maja br. słuchacze RNŚ zasilali stację kwotą ok. 654 tys. złotych, ok. 40 tys. złotych więcej niż obecnie. Radio 357 wyprzedziło starszego rywala w połowie maja br. (pod względem liczby patronów i miesięcznej kwoty wpłat) i od tego czasu nie oddaje prowadzenia.

Radio 357 ma dwóch mecenasów – Mazda i Lightbox – z miesięcznymi wpłatami na poziomie nie niższym niż 10 tys. złotych, dwóch wpłacających 5 tys. zł (Tavex i Polsport) oraz jednego (szkoła językowa Fluentbe.com), który wpłaca 3570 zł. RNŚ podaje na swojej stronie na Patronite.pl 3 tys. złotych jako najwyższy poziom wsparcia (tyle wpłaca 3 patronów). Jednak o łącznej kwocie wpłat dla obu radiostacji decydują osoby wpłacające systematycznie drobne kwoty, co uzasadnia stosowane czasami określenie “radio obywatelskie”. Ponad 22,5 tys. słuchaczy Radia 357 wspiera je co miesiąc kwotą 10 zł, a 10,88 tys. przeznacza na ten cel 20 zł.