Zagranica

Rekordowa widownia rozmowy z księciem Harrym i Meghan Markle

90-minutową rozmowę przeprowadzoną przez Oprah Winfrey i wyemitowaną w niedzielny wieczór przez stację CBS obejrzało w Stanach Zjednoczonych ponad 17 milionów widzów.

Rekordowa widownia rozmowy z księciem Harrym i Meghan Markle
CBS miała zapłacić 9 milionów dol. za prawa do rozmowy, która postawiła w bardzo niekorzystnym świetle brytyjską rodzinę królewską. Meghan Markle, księżna Sussex, amerykańska aktorka i aktywistka społeczna, wyznała m.in., że członkowie dworu martwili się tym, jak bardzo ciemny będzie kolor skóry jej syna. Markle, której matka jest Afroamerykanką, a ojciec ma pochodzenie holendersko-irlandzkie, powiedziała też, że rasizm, którego doświadczyła na brytyjskim dworze, wywoływał u niej myśli samobójcze.

Na rozdrobnionym amerykańskim rynku telewizyjnym 17 milionów (dane według Nielsena) to znakomity wynik. Dla porównania, w poprzednią niedzielę wieczorem CBS miało średnio 6,5 miliona widzów w czasie największej oglądalności. Wywiad przebił również oglądalnością transmisje rozdania nagród Emmy i Złotych Globów. Tak wielka widownia to wynik trwałego zainteresowania opinii publicznej brytyjską rodziną królewską i zaufania do Winfrey jako dociekliwej prowadzącej jeden z najsłynniejszych programów typu talk show.

Prawa do telewizyjnej emisji rozmowy pokazanej w Stanach Zjednoczonych z niedzieli na poniedziałek czasu warszawskiego sprzedano łącznie do 70 krajów (w Polsce nadała ją stacja TVN24). Brytyjska stacja ITV zapłaciła za wyłączność – przebijając oferty Sky, Channel 4 i Discovery – ok. miliona funtów. Rozmowę w szczytowym momencie oglądało w Wielkiej Brytanii 12,8 miliona widzów. CEO ITV Carolyn McCall powiedziała, że stacja zdołała z nadanych reklam zaledwie pokryć koszty praw do emisji. Dodała jednak, że widownia ma kluczowe znaczenie odbiorców dla dalszych  rozmów z reklamodawcami (a zyski ITV spadły w ub. r. o prawie 40% w porównaniu z 2019 r.). ITV spodziewa się też zarobić na szeregu programów nawiązujących do rozmowy.