Kraj

Rekordowe zakupy na Allegro: nie Black Friday, ale 10 grudnia

Tego dnia na największej polskiej platformie e-commerce sprzedano blisko 2,6 mln przedmiotów.

Wynik potwierdził wcześniej ogłoszone prognozy Allegro, że właśnie na poniedziałek 10 grudnia przypadnie przedświąteczny szczyt zakupowy.

2,6 mln przedmiotów to wzrost o 20 proc. w porównaniu z ub.r., kiedy szczyt zakupowy na Allegro wypadł 11 grudnia – wówczas sprzedano 2,16 mln przedmiotów. Liczba transakcji wzrosła o 25 proc., z 1,25 mln przed rokiem do 1,56 mln podczas tegorocznego szczytu. Co minutę w serwisie sprzedawano średnio prawie 1800 przedmiotów. Dla porównania w Czarny Piątek (23 listopada br.) średnia sprzedaż na minutę wynosiła 549 transakcji, a w Cyberponiedziałek (26 listopada br.) – 774 transakcje. Zdecydowanie najpopularniejsze były w br. artykuły z kategorii dom i ogród (co minutę prawie 600 sprzedanych przedmiotów). 

Allegro zaobserwowało także w porównaniu z ubiegłorocznym szczytem przedświątecznym znaczący wzrost obrotów mobilnych (o 71,6 proc.). Transakcje mobilne 10 grudnia stanowiły ponad 32 proc. ogółu transakcji w serwisie, a zakupy mobilne tego dnia zrobiło 39 proc. klientów.

Dużą popularnością wśród klientów cieszy się usługa Allegro Smart!, umożliwiająca darmowe zamawianie nieograniczonej liczby paczek do paczkomatów i punktów odbioru. W przypadku paczkomatów wzrost korzystania z tej formy dostawy w stosunku do ubiegłorocznego szczytu wyniósł 118 proc., a w przypadku punktów odbioru (m.in. placówki Poczty Polskiej, kioski Ruchu, stacje Orlenu i sklepy Żabka) aż o 166 proc.