Kraj

Reuters: chiński fundusz zainteresowany kupnem Raiffeisen Polbanku

Ponoć preferowanym kupcem jest nadal PZU, ale zainteresowanie Chińczyków może podbić stawkę.

Agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła, twierdzi, że chiński fundusz inwestycyjny Fosun International jest zainteresowany kupnem polskiego banku Raiffeisen Polbank, który austriacka grupa Raiffeisen wystawiła na sprzedaż.

Dotychczas wydawało się, że nowym właścicielem lub przynajmniej wiodącym akcjonariuszem banku może zostać firma ubezpieczeniowa PZU. Niespełna miesiąc temu największy polski ubezpieczyciel ogłosił, że za 1,634 mld zł kupi 25,25 proc. akcji Alior Banku. Prezes PZU Andrzej Klesyk zapowiedział, że PZU chce aktywnie uczestniczyć w konsolidacji sektora bankowego w Polsce i miałby kupić akcje jeszcze kolejnych dwóch banków, dzięki czemu miałaby powstać instytucja plasująca się w piątce największych graczy na rynku.

Z informacji Reutersa wynika, że PZU jest traktowany przez Austriaków jako preferowany kupiec, jednak zainteresowanie chińskiego funduszu może wywindować stawkę. Fosun International odmówiło dziennikarzom Reutersa komentarza w tej sprawie.

Raiffeisen Polbank to siódmy lub ósmy pod względem wielkości bank na rynku. Jego suma bilansowa na koniec I kwartału br. wyniosła 59,5 mld zł, a wartość funduszy własnych 6,2 mld zł. Z usług banku korzysta 700 tys. klientów za pośrednictwem sieci ponad 300 placówek na terenie kraju.

Być może kolejnym krajowym bankiem, którym PZU może być zainteresowane, jest BPH, który amerykańska grupa General Electric Company także chciałaby sprzedać (w październiku ub.r. Amerykanie ogłosili, że ”analizują” opcję sprzedaży). Suma bilansowa BPH na koniec I kw. br. wyniosła 32,1 mld zł, a wartość funduszy własnych 5,05 mld zł. Bank prowadzi 435 tys. rachunków osobistych dla klientów indywidualnych (na koniec I kwartału br.) i dysponuje siecią 442 placówek.