Kraj

Media

Top news

Ringier Axel Springer Polska zwolni 8% pracowników

Wydawca zamknie drukowaną wersję tygodnika „Auto Świat” oraz serwisy Literia.pl i Vod.pl. Ograniczy również wydawanie „Przeglądu Sportowego” do dwóch numerów w tygodniu.

Zarząd Ringier Axel Springer Polska w związku z postępującym spowolnieniem rynku i drastycznym wzrostem cen papieru i energii podjął decyzję o redukcji zatrudnienia w firmie oraz ograniczeniu kosztów. W grudniu br. ukaże się ostatnie papierowe wydanie tygodnika „Auto Świat”. Wydawca skupi się na rozwijaniu treści redakcyjnych w serwisie Autoswiat.pl. „Przegląd Sportowy” od stycznia 2023 r. będzie pojawiać się w sprzedaży dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Po dokonaniu przeglądu rentowności poszczególnych obszarów biznesowych zdecydowano także o zakończeniu z końcem grudnia br. działalności serwisów Literia.pl i Vod.pl.​

Zarząd podjął również decyzję o redukcji zatrudnienia w innych obszarach firmy. W związku z zamiarem przeprowadzenia zwolnień grupowych, które będą dotyczyć w sumie 8% pracowników firmy, co oznacza ok. 110 osób (na koniec grudnia 2021 r. RAS Polska zatrudniał 1394 pracowników), przystępuje do konsultacji ze związkami zawodowymi. Zgodnie z prawem pracy rozmowy będą trwały do 20 dni.​ Aby wesprzeć osoby najbardziej dotknięte drastycznym wzrostem cen, zarząd RAS Polska przyzna jednorazowe wsparcie finansowe pracownikom otrzymującym miesięczne wynagrodzenie niższe niż średnia krajowa.​

Wydawca podkreśla, że wszystkie decyzje personalne związane ze zwolnieniami grupowymi będą omawiane bezpośrednio z pracownikami, których dotyczą, i nie będą komentowane przez spółkę.

– Nie będziemy komentować kwestii personalnych, a także obszarów firmy dotkniętych zwolnieniami. Obecnie przystępujemy do negocjacji ze związkami zawodowymi i wszelkie kwestie w pierwszej kolejności będą negocjowane ze związkami, a następnie z pracownikami, których one dotyczą – poinformowała nas Agnieszka Skrzypek-Makowska, kierownik komunikacji zewnętrznej RAS Polska.

Wiosną 2020 r. RAS Polska zapowiedział zwolnienie 90 pracowników, m.in. korespondentów „Przeglądu Sportowego” oraz pracowników oddziałów i centrali „Faktu”. W sierpniu br. wydawca zamknął drukowaną wersję magazynu “Komputer Świat”. W sierpniu br. Mark Dekan odszedł z wydawnictwa, obejmując stanowisko chief operating officera w Politico Media Group (Axel Springer SE), a firmą w Polsce zaczął zarządzać Aleksander Kutela, który wcześniej zajmował stanowisko wiceprezesa. W ub.r. przychody firmy zwiększyły się o 20,8%, do poziomu 663,3 mln zł, a zysk netto podniósł się z 23 mln zł do 33,5 mln zł. Przychody z tytułów sprzedaży reklamy internetowej wzrosły z 307,5 mln zł do 413,7 mln zł, a ze sprzedaży towarów i produktów (także książek) z 23,5 mln zł do 35,1 mln zł. Zmalały przychody tzw. pozostałe (m.in. z serwisów tematycznych, platform technologicznych) z 61,5 mln zł do 53,9 mln zł. Sprzedaż prasy przyniosła 120,6 mln zł (rok wcześniej 117,7 mln zł).