Kraj

Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji na posiedzeniu 11 sierpnia

Taką datę pochylenia się nad ustawą "anty-TVN" zadeklarował marszałek Sejmu.

Ryszard Terlecki, marszałek Sejmu RP, powiedział, że parlament zajmie się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji “raczej na posiedzeniu 11 sierpnia”. Wcześniej media donosiły, że posłowie nowymi zapisami w ustawie mogą zająć się jeszcze w lipcu.

Projekt nowelizacji – określanej przez media jako „ustawa anty-TVN” przewiduje ograniczenie kapitału zagranicznego w polskich mediach. 7 lipca br. grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu RP projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. “Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego” – napisano w uzasadnieniu. Liczni komentatorzy oceniają, że proponowane zmiany wymierzone są przede wszystkim w niezależność TVN.

Sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Gina Raimondo po wczorajszym spotkaniu z wicepremierem Jarosławem Gowinem napisała w mediach społecznościowych, że działania ograniczające amerykańskie inwestycje w Polsce zagrożą amerykańskiej i polskiej gospodarce i – jak to określiła „podważą nasze wspólne zaangażowanie na rzecz wolnych i uczciwych mediów”.

Jarosław Gowin już wczesniej dejklarował, że jego partia nie poprze nowelizaji w kształcie zaproponowanym przez posłów PiS. Porozumienie chce wprowadzić do ustawy poprawkę, która zakłada rozszerzenie grupy krajów mogących być większościowymi właścicielami mediów w Polsce na wszystkie kraje OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).