Zagranica

Slack przejęty przez Salesforce.com za 27,7 mld dol.

Połączone firmy będą mogły skuteczniej rywalizować z Microsoftem w obszarze SaaS, czyli oprogramowania jako usługi.

Przejęcie ogłoszone 1 grudnia jest największą taką transakcją w 21-letniej historii Salesforce. Przychody tego amerykańskiego potentata w dziedzinie oprogramowania w chmurze i CRM za ostatni rok obrachunkowy zamknięty 31 stycznia br. wyniosły 17,7 mld dol., a zysk operacyjny 297 mln dol. Założyciel i CEO Salesforce Marc Benioff był pionierem koncepcji sprzedawania oprogramowania w formie abonamentowej, bez powiązania z fizycznym nośnikiem i stawiał na nią wtedy, gdy nie była jeszcze popularna w kręgach wielkiego biznesu.

Benioff jest przekonany, że Salesforce i przejmowany za 27,7 mld dol. Slack – spółka oferująca oparty na chmurze zestaw narzędzi i usług do współpracy zespołowej online – są idealną parą. Jego zdaniem “razem ukształtują przyszłość oprogramowania dla przedsiębiorstw i zmienią sposób, w jaki pracujemy z zupełnie dowolnego miejsca w całkowicie cyfrowym świecie”.

Dzięki obecnemu przejęciu Salesforce będzie znacznie groźniejszym rywalem dla Microsoftem, którego produkt do pracy zespołowej Teams rzucił wyzwanie Slackowi. Gdy w 2016 r. wartość rynkową spółki Slack szacowano na 8 mld dol., czyli ponad trzykrotnie mniej niż obecnie, Microsoft rozważał zakup spółki, ale ostatecznie do transakcji nie doszło.