Zagranica

Slack z powodzeniem debiutuje na giełdzie

Wycena rynkowa spółki sięga obecnie ok. 23 miliardów dol., trzykrotnie więcej niż przed IPO.

Kurs akcji Slacka, popularnego komunikatora biznesowego, wyniósł na zakończenie pierwszego dnia notowań, 20 czerwca, 38,62 dol. – 49 proc. więcej, niż wyniosła cena referencyjna (26 dol.) podana przez NYSE dzień wcześniej. Slack to druga po Spotify spółka, która z powodzeniem debiutuje na giełdzie nowojorskiej metodą notowania bezpośredniego (direct listing). Przy direct listing pomija się pośrednictwo banków inwestycyjnych czerpiących pokaźne zyski z klasycznych IPO.

Udany debiut Slacka to dowód na to, że inwestorzy, którzy chłodno przyjęli niedawno oferty Ubera i Lyfta, wykazują więcej entuzjazmu w odniesieniu do mniejszych start-upów technologicznych. Do tego grona oprócz Slacka można zaliczyć też takich niedawnych debiutantów giełdowych jak Zoom (spółka oferująca platformę do wideokonferencji) czy CrowdStrike (firma zajmująca się bezpieczeństwem w internecie).

Co ciekawe, na początku swej działalności Slack stawiał na zupełnie inny model biznesowy. Firma weszła na rynek w 2009 r. pod nazwą Tiny Speck i zajmowała się pierwotnie grami wideo. Zmiana nazwy na Slack Technologies nastąpiła w sierpniu 2014 r. i od tej pory spółka rozwija z powodzeniem platformę do współpracy zespołowej online w czasie rzeczywistym.

Pod koniec stycznia br. Slack miał 10 mln aktywnych użytkowników dziennie, jednak tylko niecałe 90 tys. z nich to użytkownicy płatnej wersji aplikacji. Niemal podwoiła się natomiast w stosunku do poprzedniego roku liczba dużych biznesów płacących za jej używanie powyżej 100 tys. dol. rocznie (z 298 do 575). Wśród dużych klientów są m.in. Trivago, BBC, Lyft, 21st Century Fox, Shopify i Survey Monkey. Główni udziałowcy Slacka to Accel Partners, fundusz inwestujący także w Facebooka i Dropbox (24 proc.), Andreessen Horowitz (13,3 proc.) i SoftBank (7,3 proc.).

Slack, podobnie jak wiele innych start-upów technologicznych, przynosi na razie straty (140,7 mln dol. za ostatni rok obrachunkowy).