Kraj

Sobieski chce, aby wódka Danzka stała się kluczową marką kategorii top premium

Firma Sobieski należąca do francuskiej Grupy Belvedere, która w połowie 2006 r. przejęła od szwedzkiej grupy Vin & Sprit duńską...

Firma Sobieski należąca do francuskiej Grupy Belvedere, która w połowie 2006 r. przejęła od szwedzkiej grupy Vin & Sprit duńską markę premium wódki Danzka, chce, by znalazła się ona w czołówce marek na rynku.

– Z wódką Danzka chcemy zająć znaczące miejsce w Polsce w segmencie top premium wódek importowanych – mówi Krzysztof Tryliński, prezes i dyrektor generalny Grupy Belvedere.

Numerem jeden w tej kategorii jest wódka Finlandia (Brown-Forman Polska), a numerem dwa – wódka Absolut (Vin & Sprit). Mimo że jest to najmniejszy segment wódek na rynku, to rośnie najszybciej – jeszcze cztery lata temu obejmował 3,4 proc. rynku wódki, a w ub.r. już 6,4 proc. i są to produkty wysokomarżowe.

Sobieski jest drugim pod względem wielkości producentem i dystrybutorem alkoholi w Polsce. Ostatnio repozycjonował największą markę wódki Starogardzka (druga marka na rynku – blisko 9 proc.), podnosząc jej cenę, z kategorii najtańszych wódek (economy) do segmentu mainstream. Sobieski chwali się też sukcesem eksportowym sztandarowej marki, czyli wódki Sobieski – w Stanach Zjednoczonych, gdzie wprowadzono ją do sprzedaży we wrześniu ub.r., w ciągu siedmiu miesięcy sprzedano 120 tys. kartonów 9 l (przelicznik obowiązujący na rynku wódki) i podobno jest to największy sukces na rynku mocnych alkoholi w USA od czasów prohibicji. Sobieski prowadzi w Stanach Zjednoczonych działania reklamowe, ale o ich szczegółach przedstawiciele firmy nie mówią zbyt wiele.

Wódka Sobieski jest sprzedawana w 15 krajach, będąc siódmą marką premium na świecie (2,5 mln kartonów 9 l), a strategicznym planem marketera jest uczynienie z niej marki numer dwa. Ma temu pomóc wejście na rynki ukraiński (drugi po Rosji na świecie) i brazylijski (10. rynek świata).

Od 21 kwietnia Grupa Belvedere pod nazwą Sobieski będzie notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (na zasadzie dual listingu – Belvedere jest notowana na giełdzie Euronex w Paryżu). (MB)