Zagranica

SoundCloud potwierdza podpisanie umowy licencyjnej z Warner Music Group

Decyzja oznacza wprowadzenie subskrypcji i jest równoznaczna z wypłatą tantiem dla autorów, którzy współdziałają na licencji Warnera.

SoundCloud podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią płytową. To milowy krok we współpracy dla drugiego na świecie serwisu streamingowego na świecie po Youtube.

Pomimo 175 mln unikatowych słuchaczy miesięcznie platforma nie wypłaciła tantiem artystom lub wytwórni od daty swojego powstania w 2008 r.

Podpisanie porozumienia oznacza, że od teraz artyści na licencji Warner Music Group otrzymają wynagrodzenie. Jest to możliwe dzięki zgodzie SoundCloud na wprowadzenie w przyszłym roku usługi subskrypcji, która będzie generować dochody z reklam. Niektórzy z użytkowników zaczynają podnosić bunt w sieciach społecznościowych i zapowiadają odwrót od aplikacji i bojkot subskrypcji.

SoundCloud poinformował również, że prowadzi rozmowy z Universal i Sony Music.

SoundCloud w czerwcu przeobraziło swoją aplikację mobilną – działanie było związane z wynikami badania, które pokazywały, że dwie trzecie użytkowników aplikacji to użytkownicy tabletów i smartfonów – w porównaniu z połową na początku roku.

(Guardian)