Zagranica

Tesla z rekordowymi wynikami kwartalnymi, ale i poważnymi wyzwaniami

Kluczowe to rynek chiński i rosnąca konkurencja ze strony Volkswagena.

Tesla, firma motoryzacyjna o największej wartości rynkowej, ogłosiła w poniedziałek rekordowy zysk kwartalny w wysokości 438 mln dolarów przy przychodach w kwocie 10,39 mld dol. Dobre wyniki Modelu Y i popyt w Chinach pozwoliły Tesli dostarczyć ok. 185 tys. pojazdów w pierwszych trzech miesiącach roku, ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Firma odegrała kluczową rolę w napędzaniu globalnego popytu na samochody elektryczne i wymusiła duże inwestycje ze strony rywali, w tym General Motors i Volkswagena. W tym roku Tesla ma otworzyć nową “giga-fabrykę” w pobliżu Austin w Teksasie, a także kolejną pod Berlinem, pierwszą w Europie.

Firma boryka się obecnie z serią wypadków z udziałem jej pojazdów. Amerykańscy urzędnicy federalni badają właśnie wypadek samochodu Model S prowadzonego przez autopilota, do którego doszło w tym miesiącu w pobliżu Houston w Teksasie – zginęły w nim dwie osoby. Tesla, podobnie jak cała branża motoryzacyjna na świecie, ponosi również ostatnio poważne konsekwencje globalnego niedoboru chipów.

Elon Musk musi też stawić czoła bardziej dalekosiężnym wzywaniom, w tym strategii wobec rynku chińskiego, na którym zapał wobec Tesli stygnie na rzecz rodzimych producentów oferujących dużo tańsze pojazdy. Z kolei w Europie Volkswagen szybko przestawia się na produkcję pojazdów elektrycznych. Istotne jest więc, jak szybko Tesla może zacząć produkować samochody w nowej fabryce pod Berlinem i na ile będzie konkurencyjna wobec niemieckiego rywala.