Kraj

Transakcje za pomocą wearables: Polska piątym krajem w Europie

Tylko w ostatnim roku liczba transakcji dokonanych urządzeniami ubieralnymi w Europie wzrosła 8-krotnie. Globalnym liderem pod względem popularności tej formy płatności jest Australia, zaś europejskim - Holandia.

Mastercard opublikował europejskie zestawienie państw, w których dokonywanych jest najwięcej transakcji zbliżeniowych urządzeniami ubieralnymi, takimi jak zegarki, opaski fitness czy bransoletki. Wynika z niego, że w Europie systematycznie rośnie liczba osób, które płacą nimi za zakupy.

Ta stosunkowo nowa forma płatności szybko staje się elementem codziennego życia, a w ciągu ostatniego roku liczba takich transakcji wzrosła w Europie ośmiokrotnie. Trend ten jest coraz popularniejszy także w Polsce, od lat znajdującej się wśród europejskich i światowych liderów płatności zbliżeniowych.

W Europie pierwsze miejsce pod względem płatności realizowanych za pomocą wearables zajmuje Holandia, gdzie miała miejsce jedna trzecia (33%) wszystkich takich transakcji zawartych w 2019 r. Kolejne pozycje zajęły Wielka Brytania (18%), Szwajcaria (8%) i Rosja (7%). Wskaźniki te obejmują zarówno urządzenia aktywne (z baterią), jak i pasywne (bez baterii), w tym zegarki, bransoletki czy pierścionki.

W skali całego świata najwięcej takich płatności zrealizowano w Australii, za którą uplasowała się Holandia. Stany Zjednoczone zajęły ósme miejsce, a wszystkie pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki znajdują się w Europie. Oznacza to wysoką, szóstą pozycję Polski w globalnym zestawieniu krajów z największą liczbą transakcji dokonanych urządzeniami typu wearables. Łączna liczba tego typu płatności w Europie jest niemal 20 razy większa (19,4) niż w Ameryce Północnej.