Kraj

Trójka po raz pierwszy od początku istnienia listy LP3 nie wyemitowała jej na antenie

Żaden z dziennikarzy Trójki nie zgodził się na poprowadzenie audycji za Marka Niedźwieckiego, pod siedzibą radia odbył się protest słuchaczy.

Trójka po raz pierwszy od początku istnienia listy LP3 nie wyemitowała jej na antenie
W piątek 22 maja po raz pierwszy od początku istnienia audycji (1982 r.) Lista Przebojów LP3 audycja nie została wyemitowana w tradycyjnej formie. Wyjątki stanowiły dotąd okresy żałoby narodowej czy święta, podczas których Marek Niedźwiecki nadawał tzw. muzykę ciszy – łagodne i spokojne piosenki. W pustym studio nie było żadnego dziennikarza ani realizatora. Na trzygodzinny program złożyły się polskie piosenki, m. in. Brygady Kryzys, Kultu, Breakout czy Czesława Niemena. Wydarzenie miało miejsce w związku z zamieszaniem wokół wyniku ubiegłotygodniowego wydania LP3 (MMP24 z 18 maja), które spowodowało lawinę odejść dziennikarzy ze stacji, m. in. Marka Niedźwieckiego, Piotra Metza, Piotra Stelmacha i Agnieszki Szydłowskiej.
Na stronie internetowej Programu Trzeciego Polskiego Radia przed emisją audycji pojawiło się oświadczenie: “Informujemy, że piątkowe audycje Listy Przebojów Trójki zostają zawieszone. Czynimy tak z szacunku dla słuchaczy i wszystkich prowadzących ten kultowy program, a przede wszystkim dla Marka Niedźwieckiego, który zdecydował się zakończyć współpracę z Programem 3 Polskiego Radia. W piątek po godzinie 19.00 zagraliśmy przeboje znane z trójkowej anteny. Zakończone 22.05. o 12.00 aktualne 1999. notowanie jest dostępne pod adresem lp3.polskieradio.pl.” Ponownie wygrała je piosenka Kazika Staszewskiego “Twój ból jest lepszy niż mój”.

Trójka po raz pierwszy od początku istnienia listy LP3 nie wyemitowała jej na antenie
O godz. 19.07 w piątek (tradycyjna godzina rozpoczęcia zestawienia) pod siedzibą stacji na Myśliwieckiej zebrali się wierni słuchacze Trójki i byli pracownicy stacji. Na transparentach trzymali hasła: “Murem za Trójką”, “Murem za Niedźwiedziem” i “Wolne media”. Na miejsce przyjechała policja i w związku ze stanem epidemii nawoływała do rozejścia się. Niektórzy zostali ukarani mandatami.

W czasie nadawania programu Wojciech Mann w swoim kanale w social mediach poprowadził spotkanie, do którego zaprosił prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego – razem przygotowali listę przebojów, która później została udostępniona w serwisie Spotify. Wojciech Mann pożegnał się ze stacją w marcu bieżącego roku (MMP24 z 12 marca).
W piątek w popołudniowej audycji w Trójce “Co w mowie piszczy” z Trójką pożegnała się również prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. Prowadziła audycję językową od 16 lat. Na pożegnanie i w ramach komentarza na temat ostatnich wydarzeń przytoczyła słuchaczom cytat z książki “1984” George’a Orwella: “jeżeli z faktów wynika co innego, fakty należy zmienić”. 

Z kolei wczoraj po południu w swoim fanpage’u w Facebooku Katarzyna Stoparczyk napisała: “Znikam z anteny. Tak jak i większość moich Kolegów. Bo nie chcę, nie mogę, legitymizować tego co z naszego ukochanego radia pozostało.”

Katarzyna Stoparczyk w Trójce pracowała od 2001 r. W Programie Trzecim Polskiego Radia stworzyła audycję “Dzieci wiedzą lepiej”, a także “Myślidziecka 3/5/7”