Kraj

Top news

UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji Carrefour - Tesco we Wrocławiu

Zdaniem Urzędu przejęcie przez Carrefour Polska powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket Tesco w Bielanach Wrocławskich może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez Carrefour Polska części mienia spółki Ingka Centres Polska – powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket Tesco w Centrum Handlowym Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich. – Z przeprowadzonego badania rynku wynika, że koncentracja może doprowadzić do sytuacji, w której Carrefour Polska nie będzie musiał rywalizować na lokalnym rynku z innymi hipermarketami. Ponadto konsumenci mieszkający w okolicach przejmowanego hipermarketu mieliby ograniczony wybór sklepu, w którym mogą zrobić zakupy. Dlatego wystosowałem zastrzeżenia do tej koncentracji – mówi Chróstny.

Zastrzeżenia nie przesądzają jednak o końcowej decyzji w tej sprawie. Przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń, a termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

Teren rywalizacji hipermarketów o klientów to obszar o promieniu do 25 minut jazdy samochodem. To maksymalna odległość, jaką konsumenci są zazwyczaj skłonni pokonać w poszukiwaniu innego hipermarketu.

Tesco ogłosiło decyzję o opuszczeniu Polski w czerwcu ub.r. Większość sklepów brytyjskiej sieci na naszym rynku przejęła duńska Salling Group, która zarządza w Polsce sklepami Netto.