Zagranica

Marketing

Veriff szóstym estońskim jednorożcem

Start-up oferujący technologię weryfikacji tożsamości opartą na AI dołącza do grona, w którym są tak znane spółki jak Skype, Wise (wcześniej TransferWise) i Bolt.

Spółka z siedzibą w Tallinie pozyskała 100 milionów dol. finansowania w rundzie C, prowadzonej przez Tiger Global Management i Alkeon, do których dołączyli dotychczasowi inwestorzy IVP i Accel. Zwiększyło to wycenę estońskiego start-upu do 1,5 miliarda dol., zapewniając mu status jednorożca. Veriff został założony w 2015 r. przez Janera Gorohhova i Kaarela Kotkasa. Zajmuje się weryfikacją tożsamości online, pomagając firmom chronić klientów przed oszustwami. Firma, zatrudniająca obecnie 360 pracowników 46 narodowości, wykorzysta nowe fundusze na badania i rozwój oraz poszerzanie zespołu.

Z raportu Veriff za 2021 r. dostępnego online wynika, że oszustwa związane z tożsamością stanowią prawie dwie trzecie wszystkich przestępstw z tej kategorii świecie, a ich liczba podwoiła się w porównaniu z rokiem 2020.

Estonia, kraj zamieszkiwany przez zaledwie 1,33 miliona osób, ma już sześć jednorożców. W gronie, do którego właśnie dołączył Veriff, są Skype (sprzedany Microsoftowi w 2011 r. za 8,5 mld dol.), jeden z największych europejskich fintechów Wise (wcześniej TransferWise), Pipedrive – firma oferująca oprogramowanie w chmurze jako usługę, platforma mobilności miejskiej Bolt i Playtech – największy na świecie dostawca oprogramowania do gier hazardowych online.