Kraj

Wavemaker: Polacy podzieleni w kwestii zaangażowania marek w LGBTQ+

Blisko połowa polskich internautów uważa, że marki nie powinny angażować się we wsparcie społeczności LGBTQ+. Niekoniecznie stoi to w sprzeczności z ich systemem wartości, 6 na 10 badanych uważa po prostu, że firmy powinny być neutralne światopoglądowo, pokazuje badanie Wavemaker.

45% polskich internautów jest raczej lub zdecydowanie przeciwnych angażowaniu się marek we wsparcie społeczności LGBTQ+, np. poprzez udział w paradzie równości. Pozostałe osoby wyrażają obojętność (29%) lub poparcie (26%).

Wyraźnie częściej zaangażowanie marek w aktywność wokół kwestii LGBTQ+ popierają kobiety (31% wobec 20% mężczyzn), ale co ciekawe, badanych nie różnicują istotnie wiek, zamożność czy miejsce zamieszkania.

Wavemaker: Polacy podzieleni w kwestii zaangażowania marek w LGBTQ+

Choć wsparcie dla zaangażowania jest na pewno związane ze światopoglądem respondentów, nawet wśród uczestników parad równości nie ma pełnej zgody co do tego, czy marki powinny się wspierać społeczności LGBTQ+ Wśród uczestników parad 53% pozytywnie ocenia taką aktywność marketerów, a niemal 30% sprzeciwia się komunikowaniu wsparcia mniejszości. Takie postawy badanych wypływają z mocno ugruntowanego wśród polskich konsumentów przekonania, że firmy powinny być neutralne w kwestiach światopoglądowych – 6 na 10 respondentów badania Wavemakera podpisuje się pod takim stwierdzeniem, przy 30% obojętnych i zaledwie 12% badanych, którzy zaangażowania marek wyraźnie oczekują.

A jakie marki ze wsparciem LGBTQ kojarzą polscy konsumenci? Badanie Wavemakera pokazuje, że w
rankingu prowadzą brandy z kategorii rozrywka, jak Google, MTV czy Netflix. – Chociaż oceny konsumentów są podzielone, nie wynika z nich jednoznaczna wskazówka dla marketerów, by angażować lub wystrzegać się tematów związanych z LGBTQ – mówi Paweł Gala, CEO Wavemakera. – Ponad połowa konsumentów badanych przez Wavemakera podejrzewa czysto marketingowe intencje firm angażujących się we wsparcie mniejszości. Opierając się wyłącznie na postawach konsumentów, marki ograniczają ryzyko i pozostają neutralne światopoglądowo. Niektóre jednak kwestionują status quo, wytyczają trendy i w dłuższej perspektywie na tym zyskują, jak choćby
Ben & Jerry – komentuje Gala.

Wavemaker: Polacy podzieleni w kwestii zaangażowania marek w LGBTQ+

Wavemaker badał postawy konsumentów wobec zaangażowania marek we wsparcie LGBT w czerwcu
2019 r. metodą wywiadów internetowych wśród 1 tys. polskich internautów.