Kraj

Media

Top news

MMP Insight

Wavemaker VideoTrack: Częściej płacimy za wideo. Spore zainteresowanie Disney+

Widzowie, gdyby wykupili abonament w kolejnym serwisie SVoD, rozważyliby raczej rezygnację z innej subskrypcji VoD aniżeli z abonamentu w kablówce lub na platformie cyfrowej – pokazują wyniki VideoTrack VI, cyklicznego badania agencji Wavemaker.

Dziewięciu na dziesięciu polskich internautów to e-widzowie: osoby, którym przynajmniej czasem zdarza się oglądać filmy, seriale i inne długie programy w internecie, pokazuje VideoTrack VI, cykliczne badanie agencji Wavemaker. Ruch w tym segmencie systematycznie przejmują serwisy streamingowe, wypierające torrenty, z których w 2022 r. korzysta już zaledwie 11% widzów internetowych (trzy lata temu – 20%, sześć lat temu – 27%).

57% widzów internetowych (przekłada się to na ok. 50% internautów) zdarza się płacić za wideo. Wśród nich większość opłaca już abonament w przynajmniej jednym serwisie subskrypcyjnym – Netflix, Player czy HBO Go. Za wideo w sieci częściej płacą osoby jednocześnie inwestujące w abonament płatnej TV. Model abonamentowy stale zyskuje na znaczeniu w segmencie płatnego VoD, 65% płacących e-widzów uważa miesięczny abonament za najwygodniejszą formę dostępu do treści, a 13% wskazuje abonament roczny jako preferowany model płacenia za filmy i seriale z sieci. Dane z VideoTrack VI potwierdzają defensywę modelu TVoD – płacenie za pojedynczy program czy odcinek serialu tylko 5% polskich e-widzów uważa za najwygodniejszą formę dostępu do płatnych treści, dla porównania trzy lata temu preferowała ją aż jedna czwarta badanych.

34% polskich e-widzów bierze pod uwagę zakup abonamentu w serwisie Disney+, który na lato 2022 r. planuje debiut swojej usługi nad Wisłą. Serwisem mocniej interesują się 16-34-latkowie, osoby już płacące za wideo oraz abonenci płatnej TV. Co ciekawe – niewiele powyżej średniej plasują się wskazania rodziców.

Większość (64%) najchętniej kupiłaby dostęp do serwisu bezpośrednio na stronie bądź w aplikacji Disneya, ale niemal 30% wolałoby to zrobić u operatora płatnej TV. Badanie Wavemaker potwierdziło, że na zakup u operatorów najchętniej stawiają osoby starsze, co dowodzi znaczenia zacieśniającej się w ostatnich latach współpracy pomiędzy operatorami a właścicielami serwisów VoD.

Szósta edycja VideoTrack potwierdza rosnące znaczenie telewizorów podłączonych do internetu w świecie rozrywki wideo. Jest to drugi, po laptopie, najpopularniejszy ekran służący dziś widzom internetowym do oglądania filmów, seriali i programów w sieci. Zyskuje on kosztem wszystkich głównych konkurentów w świecie ekranów.

Badanie VideoTrack Wavemaker realizował metodą CAWI na próbie 1546 polskich internautów w wieku 16+ w styczniu 2022 r.