Zagranica

Marketing

Właściciel Patagonii oddał firmę i jej zyski na rzecz walki ze zmianami klimatu

Chouinard, jego żona i dwoje dorosłych dzieci przekazali swoją własność Patagonii, wycenianej na ok. 3 mld dol., do specjalnie zaprojektowanego funduszu powierniczego i organizacji non-profit.

Pół wieku po założeniu firmy odzieży outdoorowej Patagonia Amerykanin Yvon Chouinard (83 lata), ekscentryczny wspinacz i miliarder, oddał swoją firmę.

Chouinard, jego żona i dwoje dorosłych dzieci przekazali swoją własność Patagonii, wycenianej na ok. 3 mld dol., do specjalnie zaprojektowanego funduszu powierniczego i organizacji non-profit. Zostały one stworzone, aby zachować niezależność firmy i zapewnić, że wszystkie jej zyski – około 100 milionów dolarów rocznie – będą wykorzystywane do walki ze zmianami klimatu i ochrony niezagospodarowanych terenów na całym świecie. Fundusz, nadzorowany przez członków rodziny i ich najbliższych doradców, ma zapewnić, że Patagonia wywiąże się ze swojego zobowiązania do prowadzenia społecznie odpowiedzialnego biznesu i rozdawania swoich zysków. Patagonia będzie nadal działać jako prywatna, for-profit korporacja z siedzibą w Ventura w Kalifornii, sprzedając każdego roku kurtki, czapki i spodnie narciarskie o wartości ponad 1 mld dol.