Zagranica

Właściciel UPC wyprzedaje kolejne aktywa w Europie

Platformy satelitarne w Czechach, na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech za 180 mln euro odkupi od Liberty Global Grupa M7.

Amerykańska grupa Liberty Global, właściciel m.in. UPC Polska – największej w kraju sieci kablowej, zdecydowała się za 180 mln euro sprzedać swoje platformy telewizji satelitarnej w czterech krajach: w Czechach, na Słowacji, Rumunii i na Węgrzech pochodzącej z Luksemburga Grupie M7, prowadzącej działalność telewizyjną na kontynencie.

Na Węgrzech działała jako UPC Direct, w Czechach i na Słowacji – jako FreeSat, a w Rumunii – jako FocusSat. Łącznie w tych czterech krajach obsługiwała ok. 800 tys. klientów.

Grupa M7 jest jednym z większych dostawców płatnej telewizji satelitarnej i IPTV w Europie – obsługuje ok. 3 mln klientów: w Holandii, Belgii, Austrii, w Czechach i na Słowacji (jako Skylink) oraz w Niemczech. Akwizycja od Liberty Global pozwoli M7 urosnąć o ok. 30 proc.

Przypomnijmy, że w maju 2018 r. Liberty Global sprzedała spółki kablowe w Niemczech, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii operatorowi Vodafone za 19 mld euro.

Transakcja z Grupą M7 podsyca spekulacje o możliwości wycofania się Amerykanów w ogóle z Europy. Teraz, po sprzedaży platform satelitarnych, Liberty Global pozostanie w Europie tylko w pięciu krajach: jako Virgin Media w Wielkiej Brytanii i Irlandii (razem ok. 6 mln klientów) i jako UPC – w Polsce (1,4 mln) oraz w Szwajcarii (1,1 mln). W Belgii Liberty Global jest jest większościowym (56 proc.) akcjonariuszem Telenet (2,1 mln), w Holandii współwłaścicielem (50 proc.) join venture VodafoneZiggo (4 mln klientów), a w Polsce także mniejszościowym (17 proc.) udziałowcem ITI Neovision, właściciela platformy telewizji satelitarnej NC+ (2,1 mln klientów).