24 lutego 2020 r. delegacja przedstawicieli wysokiego szczebla reprezentujących sektor prasowy, członków EMMA (European Magazine Media Association) i ENPA (European Newspaper Publishers Association) spotkała się z wiceprzewodniczącą M. Vestager i jej zespołem, by omówić obecne i przyszłe priorytety branży prasowej i wydawniczej. W spotkaniu z wiceprzewodniczącą KE uczestniczyli także przedstawiciele polskiej Izby Wydawców Prasy. Przedstawiciele prasy wyrazili między innymi swoje poparcie dla zadeklarowanego przez Komisję celu, jakim jest utrzymanie przewodniej roli Europy w dziedzinie technologii cyfrowych tam, gdzie prowadzi, i nadrobienie zaległości tam, gdzie pozostaje w tyle.
– Cieszymy się, że wiceprzewodnicząca Vestager, dzięki historycznym już przypadkom Google Shopping i Google Android, ustanowiła podstawy do rozważenia konkretnych regulacji dotyczących dominujących “megaplatform” w tej kadencji. Tylko szczególna regulacja, która uwzględniałaby zachowanie dominujących “megaplatform”, może zapewnić właściwe warunki dla rozwoju sektora prasowego i służyć jego celowi jako czwartemu filarowi europejskiej demokracji – powiedział w imieniu EMMA i ENPA Carlo Perrone, prezes ENPA.
Wydawcy uważają, że coraz częściej platformy dominujące na rynku decydują o tym, czy, gdzie i jaki dostęp obywatele mają do oferty dziennikarskiej i redakcyjnej. Platformy te decydują o tym, czy i w jaki sposób wybrane media lub treści są dostępne. Pełnią one funkcję strażników informacji istotnych dla rozwoju konkurencyjnych modeli biznesowych.
– Uważamy, że jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu braku równowagi na rynku może być asymetryczna regulacja sektorowa ex-ante, mająca na celu opanowanie zachowań platform dominujących na rynku – mówił Xavier Bouckaert, prezes EMMA, tłumacząc, że regulacja taka powinna w szczególności wiązać się z obowiązkiem udzielania przez platformy dominujące na rynku, wszelkim legalnym publikacjom i usługom, niedyskryminacyjnego dostępu do ich usług oraz być powiązana z zakazem stosowania niepotrzebnych utrudnień.