Zagranica

Zaostrza się spór między Apple a Epic Games

Producent gry "Fortnite" składa nowy pozew do sądu, stojąc w obliczu całkowitego wykluczenia z App Store.

Oferowanie zakupów wyłącznie w aplikacji jest warunkiem obecności zarówno w App Store, jak i Google Play – obie firmy pobierają 30% od przychodów z tej formy sprzedaży. Apple usunęło “Fortnite” ze sklepu po tym, jak gra zaoferowała zniżkę na swoją wirtualną walutę na zakupy dokonywane poza aplikacją. Epic Games uważa prowizję w takiej wysokości za niesprawiedliwą. Jak twierdzi, Apple zagroził usunięciem Epic ze swojego programu deweloperskiego 28 sierpnia, co uniemożliwiłoby firmie oferowanie nie tylko “Fortnite”, ale jakichkolwiek innych gier lub aplikacji na platformach Apple.

Obecni gracze “Fortnite” mają nadal grę na telefonach iPhone lub z systemem Android, ale nie są już w stanie pobrać aktualizacji. Nowi użytkownicy w ogóle nie mogą pobrać gry. Apple dał Epic Games dwa tygodnie na przywrócenie płatności w aplikacji, jeśli chce, aby “Fortnite” wrócił do sklepu App Store.

W najnowszym pozwie sądowym Epic twierdzi, że całkowite usunięcie z programu deweloperskiego Apple spowoduje „nieodwracalne szkody”. Zakaz obejmowałby również Unreal Engine, popularne narzędzie graficzne szeroko stosowane przez twórców innych gier, filmów i rzeczywistości wirtualnej, co oznacza, że oni również musieliby znaleźć alternatywę dla produktu Epic Games.

(BBC.com)